Tworzenie projektów w oparciu o Scrum

agilehack - Projekty w oparciu o Scrum

Scrum to elastyczna i lekka platforma do zarządzania złożonym rozwojem produktu. Scrum dobrze współpracuje z tworzeniem oprogramowania, ale może być również cennym narzędziem do zarządzania innymi projektami rozwoju produktu. Istnieją trzy kluczowe zasady Scrum: przejrzystość, inspekcja i adaptacja.

Głównym celem Scrum jest zapewnienie, że nad projektem może pracować w danym momencie maksymalna liczba osób, a wszyscy w zespole mają poczucie, że mają głos w podejmowanych decyzjach.

Scrum to framework do efektywnego rozwoju produktu, który opiera się na bardzo prostym pomyśle: każdy element pracy lub „historia” w projekcie ma zestaw zadań i każde zadanie musi zostać zakończone, aby zweryfikować historię.

Metodologia Scrum pomaga firmom organizować rozwój oprogramowania w taki sposób, aby ich produkty były dostarczane szybciej, przy mniejszym ryzyku i po niższych kosztach.

Jakie są zalety pracy w oparciu o Scrum?

Korzyści płynące z pracy ze Scrumem to wiele, ale przede wszystkim zwiększona produktywność wraz z lepszą komunikacją między różnymi członkami zespołu.
Korzyści z korzystania ze Scrum są następujące:

  • Lepsza komunikacja i współpraca między członkami zespołu.
  • Większa produktywność.
  • Bardziej elastyczny i adaptacyjny.
  • Większa koncentracja na potrzebach klienta.

Krótko mówiąc, Scrum jest metodologią tworzenia oprogramowania, która obejmuje kilka podstawowych pojęć, takich jak przejrzystość na wszystkich poziomach, krótkie iteracje z ustalonymi ramami czasowymi i ciągłe dostarczanie działającego oprogramowania. Został pierwotnie opracowany jako alternatywa dla tradycyjnych praktyk inżynierii oprogramowania, które stały się przestarzałe z powodu szybkiego wydania kodu.

Jakie są wady pracy w oparciu o Scrum?

Scrum to zwinny proces tworzenia oprogramowania, którego celem jest szybkie dostarczanie projektów. Teoretycznie ma wiele zalet w zakresie poprawy wydajności i jakości. Jednak w rzeczywistości wiele organizacji ma trudności z obsługą tego procesu, ponieważ nie pasuje on do ich dotychczasowego sposobu pracy.

Takie organizacje mają trudności z następującymi kluczowymi aspektami Scrum:

  • Zarządzanie czasem;
  • Współpraca z klientem;
  • Empatia;
  • Priorytetyzacja zadań;
  • Kultura i praca zespołowa.

Wadami procesów pracy opartych na Scrumie są redukcja kosztów i awarie zarządzania. Zespoły programistyczne mają tendencję do dzielenia swoich projektów na mniejsze części, co może powodować mniejszą komunikację między członkami zespołu i mniejszą motywację dla członków, którzy nie mają szansy na pracę nad elementami projektu o wysokiej wartości.

Jakie narzędzia pomagają w pracy z metodyką Scrum?

Scrum to framework do zarządzania złożonymi projektami oprogramowania. Pomaga zespołowi programistycznemu zaplanować pracę, zdefiniować zadania i pokazać postępy w tym, co robią.
W Scrumie jest trzech głównych uczestników:

  • Product Owner - odpowiedzialny za zrozumienie produktu i wniesienie wkładu do zespołu programistycznego.
  • Zespół Deweloperski - ludzie, którzy w zwinny sposób projektują, budują i testują produkty w oparciu o User Stories.
  • Scrum Master - osoba, która organizuje i prowadzi spotkania, rozwiązuje konflikty między różnymi interesariuszami.

Narzędzia Scrum Master są istotną częścią metodologii Scrum, która pomaga zarządzać projektem. Zapewniają dobrze zorganizowaną mapę drogową do osiągania celów projektu, monitorowania postępów i udzielania wskazówek w razie potrzeby.

Scrum Master Tool to narzędzie wykorzystywane przez scrum masterów i kierowników projektów w projektach zwinnych do śledzenia postępów, zapewniania przejrzystości kierunków, mierzenia wydajności zespołu i wspierania zarządzania zespołem. Narzędzie pomaga również w tworzeniu skutecznych raportów, które można udostępniać interesariuszom, takim jak kadra kierownicza lub klienci.