Na co zwrócić uwagę podczas planowania projektu IT?

Dodany przez HackerAdmin · 16-04-22

Planowanie projektu informatycznego jest krytycznym aspektem tworzenia oprogramowania. Obejmuje rozważenie kosztów, wykonalności i złożoności projektu.

Proces planowania: Proces planowania zwykle rozpoczyna się od spotkania, na którym należy ustalić priorytety swoich wymagań. Kiedy już to zrobisz, nadszedł czas, aby określić, co dokładnie jest potrzebne z każdego wymagania (dane wejściowe). Będziesz wtedy mógł wyznaczać cele dla projektu i tworzyć opcje w oparciu o te cele dla tego, czego potrzebujesz pod względem technologicznym.

Co warto wiedzieć o metodologii tworzenia projektów IT?

Metodologia tworzenia projektów IT polega na poznaniu odbiorców, zdefiniowaniu projektu i opracowaniu planu.

  • Poznaj swoich odbiorców: obejmuje to wiedza o tym, kto jest Twoim rynkiem docelowym, jakie są ich zainteresowania i jak mogą zareagować na kontakt.
  • Zdefiniuj projekt: Obejmuje to zrozumienie, co chcesz osiągnąć dzięki swojemu projektowi i jakie powinny być wyniki. Oznacza to również zdefiniowanie problemu, który dla nich rozwiązujesz i sposobu, w jaki zamierzasz go rozwiązać.
  • Opracuj plan: Proces opracowywania planu obejmuje identyfikację potrzebnych zasobów, ustalanie priorytetów tych zasobów w oparciu o pierwszeństwo i znaczenie, identyfikowanie zależności między każdym zasobem, ustalanie kamieni milowych, a także bardziej szczegółowych planów dla każdego kamienia milowego.

Metodologia powinna opierać się na istniejącej kulturze i potrzebach firmy, a także odpowiednich standardach branżowych i najlepszych praktykach.

Swift Coding - Tworzenie projektu IT od a do z

Jakie narzędzia wykorzystać do tworzenia projektu IT?

Oprogramowanie do zarządzania projektami IT służy do monitorowania postępów projektu i zapewniania mniejszej szansy na błędy. Aby obsłużyć proces zarządzania projektami i uczynić go wydajnym, potrzebne są narzędzia. Narzędzia do zarządzania projektami są używane do różnych działań, takich jak planowanie, śledzenie i raportowanie. Oto niektóre z tych narzędzi:

  • Trello
  • Asana
  • Aplikacja oparta na Slack
  • Streamline
  • Jira

Zwinne tworzenie oprogramowania to podejście do tworzenia oprogramowania, które kładzie nacisk na rozwój iteracyjny i przyrostowy. Dzięki takiemu podejściu zespół pracuje jako całość, aby stworzyć działające wersje zarówno projektu, jak i kodu dla wszystkich funkcji dla priorytetowych, ograniczonych celów. Dzięki tym narzędziom możesz zarządzać projektem w zorganizowany sposób. Możesz łatwo zobaczyć, które zadania są w toku, co zostało zakończone, co należy zaktualizować lub wykonać z łatwością.

Czego unikać podczas tworzenia projektu IT?

Chociaż może być kuszące, aby iść na skróty podczas opracowywania projektu IT, może to mieć negatywny wpływ na produkt końcowy i firmę. Robienie rzeczy, takich jak brak kompleksowego planu, słabe projektowanie doświadczeń użytkownika lub bezpieczeństwo informacji, to tylko niektóre ze sposobów, w jakie firmy mogą popełnić błąd podczas opracowywania projektu informatycznego.

Nie mając kompleksowego planu, firmy mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu na rozwiązanie problemów, które pojawią się w przyszłości. Może to prowadzić do kosztownych zmian w przyszłości, które przysporzyłyby firmie dużych problemów.

Słabe projektowanie doświadczeń użytkownika prawdopodobnie doprowadzi również do złego produktu i mniejszej sprzedaży lub zniechęci klientów, którzy różnią się od rynku docelowego. Zły system bezpieczeństwa informacji prawdopodobnie narazi Twoją firmę na ryzyko i zmniejszy zaufanie zarówno klientów, jak i partnerów.

Przy opracowywaniu projektu informatycznego nie jest dobrym pomysłem skupianie się na własnych umiejętnościach technicznych. Lepiej znaleźć zespół, który ma zarówno umiejętności, jak i doświadczenie w temacie. Zapewni to najlepszą jakość usług dla Twojej firmy. Powinieneś pomyśleć o budowaniu relacji z innymi profesjonalistami, zanim zaczniesz pisać swoją propozycję projektu.


Komentuj artykuł